Jdi na obsah Jdi na menu
 


frýský kůň

fríský kůň -krásný, uhelně černý, silný, inteligentní kůň s dlouhou hustou hřívou a rousy na nohách.

- patří mezi nejstarší evropská plemena koně. Soudí se, že jeho počátek je třeba hledat v době před 3000 lety. Je to původní severoevropské plemeno, blízké koni armonickému. Pochvalné zprávy nám o něm zanechali již staří Římané; chválili jeho výkonnost.

Své jméno dostal podle nizozemského Fríska.

Fríský kůň patří mezi nejstarší evropská plemena koně. Smolně černý kůň bez bílých odznaků je vysoký nejméně 162 cm a dosti těžký. Má dlouhou, ale úhlednou hlavu, nápadně pohyblivé uši, velmi bohatě zvlněnou hřívu a ohon a na nohách bohatý rous. Krk je obloukovitý, vysoko nesený, plec kvalitní, kohoutek výrazný, trup robustní a záď mocná. Poměrně dlouhé nohy jsou silné, s dobrými klouby a tmavými zdravými kopyty. Chody jsou výborné, krok vysoký, takže spřežení vypadá velmi působivě a hrdě. Při klusu dosahuje vysoké akce a ruchu. Využívá se nejčastěji na drezuru a, stejně jako v minulých staletích, k zapřahání do kočárů. Dnes už kromě parkuru a dostihů figuruje ve všech odvětvích jezdeckého sportu.

heartNo není krásný?

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Frýský Kůň??

(LillyCorn13, 22. 9. 2017 12:35)

Frýský kůň? To nemyslíš vážně když chceš psát takovýhle typ článků tak se nauč správně psát názvy! plemena! Bože... FRÍSKÝ KŮŇ

 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 19016
Měsíc: 127
Den: 9